Біологія 8 клас Урок
№
Тема уроку: Мова
Мета: дати поняття про сигнальні системи; вказати на
значення мови як другої сигнальної системи людини; розвивати абстрактне
мислення, вміння аналізувати інформацію; виховувати бережливе ставлення до
свого організму.
Поняття: перша сигнальна система, друга сигнальна система, мова.
Обладнання: підручник, фото
Тип уроку: засвоєння нових знань
Девіз уроку.
Людина стає господарем дійсності
через другу сигнальну систему
(слово, мову, мислення)
І.Павлов
Хід уроку
І. Організаційний
момент.
ІІ. Актуалізація опорних
знань.
Фронтальне опитування.
1. Чим відрізняються умовні рефлекси
від безумовних?
2. Які умови потрібні для утворення
умовних рефлексів?
3. Який механізм утворення умовних
рефлексів?
4. Схарактеризуйте умови виникнення
умовних рефлексів. Яке біологічне значення гальмування умовних рефлексів?
5. Чому людина, яка читає цікаву
книжку, часто не помічає, що діється довкола?
6. Чому зубний біль удень відчувається
слабо, а в ночі стає нестерпним?
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
Метод «Проблемного питання»
В Індії, у лігві вовків, було
знайдено двох дівчаток дво- і семирічного віку. Опинившись знову серед людей,
вони продовжували бігати на чотирьох. Старша дівчинка через два роки навчилася
стояти, а через шість – ходити, але бігати на двох ногах так і не змогла.
Після чотирьох років навчання вона знала 6 слів, а ще через 7 – тільки 45, але не
навчилася складати речення. Усі діти видавали нечленороздільні звуки, не
вміли ходити, мали велику силу м’язів і спритність, швидко бігали. Мали добре
розвинені зір, слух і нюх у них. Навіть після тривалого перебування серед
людей так і не навчилися говорити.
Чому?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового
матеріалу
Одна з
важливих функцій кори великих півкуль головного мозку – забезпечення
функціонування та розвиток сигнальних систем.
СИГНАЛЬНА СИСТЕМА – сукупність рефлекторних процесів, які
забезпечують сприймання та аналіз інформації, а також формування відповідних
реакцій організму на певні подразники.
ПЕРША СИГНАЛЬНА СИСТЕМА- людина сприймає за допомогою сенсорних систем сигнали
навколишнього середовища, центри розташовані в корі великих півкуль, вона
слугує для утворення умовних рефлексів.
ДРУГА СИГНАЛЬНА СИСТЕМА - проявляється за допомого усної та
писемної мови. Усна мова формується
переважно за допомогою скроневої та лобової часток лівої півкуль, а писемна –
тім’яних, скроневих і лобових часток. Слова – це символи конкретних
предметів. За допомогою мови
інформація аналізується й узагальнюється, людина розмірковую і робить висновки.
МОВА – це унікальна
властивість людини, яка дає змогу за допомогою знаків – символів (слів) не
тільки озвучувати думку, а й виражати її у письмовій формі.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання для роботи в групах.
І група.
1.
У чому
полягає різниця між першою і другою сигнальними системами?
ІІ група.
1.
У чому
полягає відмінність між мовою людини і звуковою сигналізацією тварин?
VІІ.
Підсумок уроку.
VIII. Домашнє завдання п.49
ст.227-228 Матяш Н.Ю., підготувати повідомлення «Пам'ять та її види »
Немає коментарів:
Дописати коментар