неділю, 19 березня 2017 р.

Біологія 8 клас План конспект уроку на тему:Навчання та пам'ять. Лабораторне дослідження: дослідження різних видів пам’яті.

Біологія 8 клас                 Урок №

Тема уроку: Навчання та пам'ять. Лабораторне дослідження: дослідження різних видів пам’яті.
Мета: сформувати уявлення в учнів про поняття навчання та пам'ять, основні її види; розвивати навички проводити дослідження та спостереження; робити висновки, висловлювати свої думки; виховувати бережливе ставлення до свого організму та любов до біології.
Поняття: навчання, пам'ять, запам’ятовування, відтворення.
Обладнання: підручник, фото, схеми
Тип уроку: засвоєння нових знань
Девіз уроку.
«Навчання без міркування – даремне,
міркування без навчання - небезпечне»
Конфуцій
Хід уроку
І.       Організаційний момент. 
ІІ.      Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування.
1.     Що таке сигнальні системи?
2.      У чому полягає відмінність між першою та другою сигнальними системами?
3.     Як здійснюється мовна функція в людини?
4.     Що таке мислення?
5.     Які фізіологічні основи мислення?
6.     Що таке свідомість ?
ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.
Метод «Проблемного питання»
-         Хто така Мнемозіна
Грецька богиня Мнемозіна — Богиня пам’яті
Мнемозіна (за грецькою міфологією) — Богиня пам’яті, донька Урану і Геї, Титаніда (Гесіод). Мати Муз, яких народила від Зевса в македонській Пієрії. За числом дев’яти ночей, які Мнемозіна подарувала Зевсові і Муз було дев’ять. Представниці інтелектуальних і художніх властивостей людини, вони успадкували завдатки їх матері, якою греки приписували винахід мови і рахунку. Доньки Зевса і Мнемозіни: Калліопа, Кліо, Мельпомена, Полігимнія, Талія, Терпсіхора, Уранія, Евтерпа, Ерато.
Історик Преллер (Міфологія Еллади) стверджував, що прадавні співи греків стосувалися Зевса, його боротьби з Титанами і влаштування нового світового порядку і що у зв’язку з цим Мнемозіна втілює собою спогад про ці великі події і духовний початок, який виник з краси і гармонії світу. З цього її значення вийшла пізніше, як Богиня спогаду, думки і найменування. У беотійскій Лейбадеї при оракулові Трофонію було джерело Лето (Забуття), з якого пили воду ті, що мали намір запитати Бога, і джерело Мнемозіни (Пам’ять), з якого пили ті, що вже отримали відповідь. Тут же стояв трон Мнемозіни, яка, по віруванню тих, що моляться, допомагала утримувати в пам’яті бачене і чуте (Павсаній). Мнемозіна почиталася і звичайно зображувалася разом із Музами.

ІV.    Повідомлення теми і мети уроку.
V.      Вивчення нового матеріалу
         Розповідь з елементами бесіди
Навчання – це пристосувальні зміни індивідуальної поведінки в результаті попереднього досвіду.
Види навчання:
-         Фіксація (імпритинг) – це властивість новонароджених і немовлят під час розвитку аналізаторів фіксувати в пам’яті образи своїх батьків, оточення, тощо;
-  Звикання. Нервова система через деякий час перестає реагувати на повторювані одноманітні сигнали;
-         Навчання шляхом «спроб і помилок»;
-         Приховане;
-   Осяяння – це вища форма навчання, основою якого є здогадка, раптове розуміння істотного у структурі, ситуації в цілому.  
Пам'ять – комплекс процесів, які відбуваються в центральній нервовій системі, забезпечуючи накопичення, зберігання та відтворення індивідуального досвіду, досвіду інших людей, почутого чи прочитаного.


VІ.    Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 1. Проаналізуйте графік тривалості різних видів пам’яті. Як ви його розумієте?

Завдання 2.
Лабораторне дослідження: дослідження різних видів пам’яті.
VII.    Підсумок уроку. 
VIII.    Домашнє завдання : § 50 Матяш Н.Ю.,  §            підготувати повідомлення «Мислення та свідомість»


Біологія 7 клас План конспект уроку "Вроджена і набута поведінка. Способи орієнтування тварин. Хомінг. Міграція тварин. Міні - проект Чому мігрують тварини"

Біологія 7 клас                             Урок
         Тема уроку : Вроджена і набута поведінка. Способи орієнтування тварин. Хомінг. Міграції тварин. Міні – проект. Чому мігрують тварини? Як вчаться пташенята.
Мета уроку: сформувати уявлення про вроджену та набуту поведінку тварин, навчити її розрізняти; розкрити біологічне значення вродженої та набутої поведінки в житті тварини; хомінгу та міграції; розвивати критичне мислення, виховувати любов до живих істот.
Основні поняття: хомінг, міграція, набута та вроджена поведінка
Обладнання і матеріали:  відеоматеріали, малюнки, фотографії.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід  уроку
І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка «Епіграф». Прочитайте епіграф.
Маленьке мавпеня дуже міцно стискає кулачки,
чіпляючись за шерсть мами, щоб…….

IIАктуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування
1.     Що таке етологія?
2.     Що таке поведінка?
3.     Назвіть основні методи вивчення поведінки тварин.
4.     Наведіть приклади проявів поведінки тварин.
5.     Назвіть основні форми поведінки тварин.
6.     Які значення мають для людини етологічні знання?
7.     Чим відрізняється поведінка тварин від рослин?

III. Мотивація навчальної діяльності.
Цікаве відео поведінки тварин.
IV. Засвоєння нових знань.
Пояснення учителя з використанням підручника
Підручник ст. 209
Поведінка

Набута           Вроджена
     Вроджена – це сукупність поведінкових реакцій, які визначаються спадковістю і не вимагають для свого розвитку спеціального навчання чи тренування.
До неї належить:
- орієнтація;
- таксиси;
- кінези;
- прості безумовні рефлекси;
- інстинкти (у вигляді харчової, територіальної, суспільної поведінки)
     Набута – це сукупність поведінкових реакцій які формуються  упродовж життя поступово, з накопиченням індивідуального досвіду.
-         Індивідуальна;
-         Репродуктивна;
-         Соціальна
Запитання
-         Що таке поведінковий акт? (підручник ст.210)

Способи орієнтування тварин
         Переміщення тварин в просторі потребує  певних способів орієнтування. Однією з них є таксис – спрямований рух живого організму стосовно якогось чинника (позитивний – до чинника, негативний – від нього)
         Ехолокація (дельфіни та кажани).
Під час міграції тварини орієнтуються за земними орієнтирами:
-         Птахи летять уздовж узбережжя;
-         Ссавці та комахипід час коротких подорожей орієнтуються за певними ознаками пейзажу.
Хеморецепція – хімічні речовини (кити – склад води)
     Міграція – періодичне переміщення тварин «туди і назад» між суттєво відмінними середовищами існування.
- сезоні (переліт птахів);
- добові (планктон у товщі води).

     Хомінг – це інстинкт, що дозволяє тваринам після тривалої міграції повертатись до місця свого постійного проживання, до свого гнізда. (лосось, черепаха, ластоногі, лелека, ластівка)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Біологічний диктант
1.     Учені які зробили внесок у розвиток етології: ________
2.     Етологія – це наука, що вивчає ……………….
3.     Інстинкти належать до ………….поведінки
4.     Цілеспрямоване сприйняття та опис поведінки тварин називають ……………
5.     У гніздо під час вивчення знакових стимулів поклали не справжнє яйце, а його ……….
6.     Ссання молока малям теляти є поведінкою ………
7.     Кожен вид птахів має свою особливу форму гнізда, гніздування належить до ……………
8.     Левеня вперше п’є воду. Таке уміння належить до………..
Міні проект.  Чому мігрують тварини ? 
VI. Підсумок уроку.
Підбиття підсумків з використанням вправи «Хто найкращий»: учні оцінюють роботу один одного.
VIII. Домашнє завдання.
Опрацювати § 48-51  Скласти  «Кросворд»  


Біологія 6 клас План-конспект уроку "Життєві форми рослин. Рослинні угруповання"

Біологія 6 клас                Урок №

Тема: Життєві форми рослин. Рослинні угруповання.
Мета: розширити знання учнів про життєві форми рослин, їх класифікацію та рослинні угруповання; удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання; розвивати вміння порівнювати, аналізувати, висловлювати свою думку; формувати розуміння того, що людина — частина природи; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: підручник, фото, схеми.
Поняття:  життєві форми рослин (дерева, кущі, трави); дерев’янисті та трав’янисті рослини.
Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

1. Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Актуалізація опорних знань учнів

Самостійна робота
Виберіть одну правильну відповідь
1.Прикладом впливу фактора неживої природи на рослинний організм є:
А. проростання насіння кукурудзи за температури 12 0С
Б. виїдання капусти зайцями
В. зменшення чисельності ковили після розорювання степу
Г. розвиток омели білої на тополі.
 2.  Прикладом впливу антропогенного на організм є:
А. цвітіння проліски дволистої ранньою весною
Б. виїдання вовчком коренів помідорів
В. зникнення чорниці після вирубування лісу
Г. поява трутовика на березі.
3. Поява повитиці на конюшині – це приклад
А. виїдання
Б. мутуалізму
В. конкуренції
Г. паразитизму
4. До тіньолюбних рослин належить
А. пшениця м’яка
Б. сосна кримська
В. квасениця звичайна
Г. береза бородавчаста
5. Прикладом виїдання є:
А. живлення колорадського жука картоплею
Б. сусідство луба і гриба в мішаному лісі
В. бульбучкові бактерії на коренях гороху.
Г. ураження картоплі фітофторою
6. Які рослини поширені у водному середовищі
А. конюшина й осока
Б. ряска та латаття жовте
В. ковила й костриця
Г. стрілолист
7. Яка рослина занесена до Червоної книги України
А. конюшина повзуча
Б. цибуля ведмежа
В. костриця лучна
Г. ромашка лікарська

Робота з малюнком
Визначте до яких екологічних груп відносяться рослини зображені на малюнку


Бесіда
1.     За вимогами до вологи серед рослин є?
2.     За вимогами до світла серед рослин є?
3.     Назвіть тіньовитривалу  рослину.
4.     Холодостійку рослину
5.      Теплолюбну рослину?
6.     Вологолюбну рослину.

3. Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Здивуй! Зацікав!»
У мадагаскарського «дерева мандрівників», що нагадує пальму, нашого туриста вразить особливе розташування листків — віялове, в одній площині, 
а в спорідненого з ним банана — форма «стовбура», від самого підніжжя обкутаного довгими трубчастими основами листків. Виявляється, що «стовбур» цей несправжній, а сама рослина — не дерево, а гігантська трава з підземним багаторічним стеблом.
Усі незвичайні форми рослин ми будемо порівнювати зі звичайними для нас, що панують у помірному ландшафті.

Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети та завдань уроку.
4. Засвоєння нового матеріалу
Розповідь учителя
Життєва форма — це зовнішній вигляд рослини, що відображає її пристосовуваність до умов середовища.
За життєвими формами рослини поділяють на: (мал.195 ст.200)
Розглянути схему 

Робота в групах
Завдання для груп:
— Як особливості будови життєвих форм пов’язані з пристосуванням рослин до середовища існування?
І група — дерева;
ІІ група — кущі;
ІІІ група — трави.




Це цікаво!
Історія класифікації життєвих форм рослин
Ще в працях давньогрецького філософа й природодослідника Теофраста всі рослини поділялися на дерева, кущі, напівкущі і трави.
У 1806 р. відомий натураліст О. Гумбольд запропонував виділити 19 «основних форм» рослин, таких як форма пальм, форма бананів, форма хвойних дерев, форма кактусоподібних рослин, форма ліан, форма злакоподібна тощо.
Датський еколог Е. Вармінг першим увів поняття про життєву форму як сукупність пристосувальних ознак. За його визначенням це форма, у якій вегетативне тіло рослини перебуває у гармонії із зовнішнім середовищем протягом усього життя.
Інший датський ботанік К. Раункієр у 1934 р. запропонував класифікацію життєвих форм рослин, яка знаходить своє застосування й у сучасних екологічних дослідженнях.
В її основу покладено ідею про те, що схожі типи пристосувань рослин до умов середовища — це перш за все схожі адаптації до перенесення найбільш несприятливих умов. Причому Раункієр для класифікації життєвих форм рослин вибрав лише одну
ознаку, яка має вкрай важливе пристосувальне значення: розташування бруньок або верхівок пагонів у несприятливі періоди року щодо поверхні ґрунту і снігового покриву.

Рослинні угруповання
Певну сукупність взаємопов’язаних у своїй життєдіяльності видів рослин, які мешкають на одній за умовами ділянці місцевості, називають рослинним угрупованням.







 
 
5. Узагальнення і закріплення знань
 Складіть таблицю.
Угруповання рослин
Назва рослин



6. Підбиття підсумків уроку
Фронтальна бесіда
7. Домашнє завдання : §45-46
 Підготувати повідомлення або відео, презентацію  про рослинні угруповання різних природних зон.( заочна екскурсія)