понеділок, 13 лютого 2017 р.

Біологія 7 клас План - конспект уроку "Органи чуття, їх значення. Міні - проект. Як бачать тварини"

Урок №              (Біологія  7 клас)
Тема: Органи чуття їх значення. Міні проект. Як бачать тварини.  
Мета: сформувати поняття про особливості органів чуття у тварин різних груп та їхню роль у житті тварин. Розвивати уяву, пам'ять, пізнавальний інтерес. Виховувати культуру спілкування. 
Обладнання й матеріали:  фотографії, підручник, картки із завданням
Поняття: подразник, рецептори, подразливість, рефлекс, прості та складні очі.
Тип уроку: засвоєння нових знань  
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
Як ви розумієте слова 
А нюх, як у собаки, а зір, як у орла….

ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
1.     У чому полягають особливості покривів безхребетних тварин?
2.     У чому полягають особливості шкіри наземних хребетних тварин?
Робота з малюнком
Охарактеризуйте покриви таких тварин, назвіть основні функції які вони виконують.
        






              







II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

III. Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Здивуй! Зацікав!»
Найкращий зір серед усіх тварин мають хижі птахи. Наприклад орел може побачити мишу на відстані 3 км.
У Китаї живуть мавпи – носач, довжина носа сягає 10-12 см. Вони ніколи не бються й усі суперечки вирішують так: два самці сідають один перед одним і починають кричати. Хто кого перекричить – той і переможець. Яка роль при цьому носу? Як ви гадаєте, який самець переможе, з довшим чи коротшим носом? (З довшим оскільки він слугує резонатором)

ІV. Формування практичних умінь та навичок
Розповідь з елементами бесіди
Органи чуття – це спеціальні органи, які здатні сприймати подразнення навколишнього середовища й самого організму. Розрізняють такі органи чуття: органи зору, слуху, рівноваги, нюху, смаку, дотику.

Робота з  таблицею  " Органи чуття тварин"  (мал.39.3-39.7, ст.158 )

Органи чуття
Особливості будови, принцип дії та використання

Органи зору  
Сприймають світлові подразнення. Можуть бути представлені простими або фасетковими очима. Фасеткові очі складаються з багатьох маленьких вічок. У найпростішому варіанті (черви) органи зору – це просто світлочутливі клітини, які розташовані по всьому тілу.
Органи слуху  
Сприймають звукові коливання повітря або води. У різних тварин вони можуть розташовуватись на різних частинах тіла. Так, у ссавців органи слуху розташовані на голові, а в коників – на задніх ногах. Деякі тварини (кажани, кити) використовують свої органи слуху для орієнтування у просторі. Це так   звана ехолокація. Вона корисна в умовах, коли органи зору використовувати складно (у ночі або під водою)
Органи нюху  
Сприймають хімічні сигнали від певних речовин. Вони збирають інформацію з навколишнього середовища, виловлюючи окремі молекули речовин. Можуть розташовуватись як ззовні тіла (вусики комах), так і в середині.
Органи смаку  
Як і органи нюху, сприймають хімічні сигнали від певних речовин. Тільки органи смаку  в ротовій порожнині. Однак, наприклад, у мух вони розташовані ззовні на ніжках
Органи дотику  
Рецептори органів дотику розкидані по всьому тілу тварин. Утім існують і спеціальні органи, що мають дуже велику кількість таких рецепторів. Це різноманітні щупальця, вусики, ніжки та іншц структури. У ссавців такою структурою є вібриси – чутливі волоски на тілі.
Органи рівноваги  
Визначають положення тварин відносно поверхні землі. Зрозуміло, що ці органи найкраще розвинені у тварин, які рухаються в тривимірному середовищі – літають (птахи, комахи), активно плавають (риби, молюски), стрибають (мавпи). Найчастіше органи рівноваги складаються з каналів або порожнин, заповнених чутливими клітинами.

V. Закріплення вивченого матеріалу
Творча робота учнів
Міні-проект «Як бачать тварини»
     



Підбиття підсумків уроку 

VI.Домашнє завдання § 42 (Соболь) заповнити таблицю 4 ст. 185 підручник   або 39 (Запорожець), запитання №5 ст. 159 підручник  + (міні проект «Як тварини визначають напрям руху»)








неділю, 12 лютого 2017 р.

Біологія 8 клас План конспект уроку "Зорова сенсорна система. Око. Захист зору" + відео до уроку



Біологія 8 клас                         Урок                     Дата проведення уроку
Тема:  Зорова сенсорна система. Око. Захист зору. Лабораторне дослідження: визначення акомодації ока; виявлення сліпої плями на сітківці ока  
Мета: сформувати уявлення про анатомічну будову ока, механізм сприйняття світла, кольору, простору, механізм роботи оптичної системи ока; формувати поняття про природу зору; розвивати вміння доводити відповідність будови та функції, розвивати навички роботи із підручником, малюнками; виховувати бережли вставлення до свого організму.
Поняття: зорова сенсорна система, очне яблуко, склера, судинна оболонка, рогівка, райдужка, зіниця, кришталик, склисте тіло, сітківка
Обладнання: підручник, фото, зошити, відео  
Тип уроку :засвоєння нових знань

Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Актуалізація опорних знань      
Фронтальне опитування
1.     Дайте визначення поняттю «сенсорна система»;
2.     Які основні структурні елементи входять до складу всіх сенсорних систем;
3.     Які сенсорні системи людини ви знаєте?
4.     Що таке адаптація рецепторів;
5.     У чому полягає взаємодія сенсорних систем?
Тест (виберіть одну правильну відповідь)
1.     Укажіть відділ нервової системи, до складу якого входять рецептори: а) переферичний; б) центральний; в) провідниковий; г) гальмівний.
2.     Укажіть сенсорну систему, до складу якої  входять фоторецептори: а) смакова; б) слухова; в) зорова; г) нюхова.
3.     Укажіть тип рецепторів, до яких належать рецептори смаку: а) механорецептори; б) хеморептори; в)  фоторецептори; г) терморецептори.
Установіть правильну послідовність передачі подразнення у сенсорних системах: а) нервовий центр кори кінцевого мозку; б) нервовий імпульс; в) рецептори; г) чутливий нерв. 
3.Мотивація навчальної діяльності
Поміркуйте над висловом «У страха очі великі» Як ви його розумієте ? Як цей вислів можна поєднати з нашим сьогоднішнім уроком.
Відповідь: Діаметр зіниці змінюється і в результаті емоційних реакцій: за стану страху зіниця розширюється, а за гніву – звужується.   
4.Засвоєння учнями нового матеріалу.
Розповідь з елементами бесіди
Орган зору людини - око - це унікальний і дуже складний витвір природи. У людини два ока, і тому зір бінокулярний, або стереоскопічний. Кожне око розташоване в очній ямці черепа (орбіті), має кулясту форму з опуклішою передньою частиною  і тому ще називається очним яблуком. Така форма ока дає змогу йому рухатися в певних межах очної ямки. Око має три оболонки: зовнішню (білкову), середню (судинну) і внутрішню (сітківку).
Функції органу зору:
            -  орієнтування у просторі;
            - визначення небезпеки;
            - сприйняття інформації 90 %;
            - читання;
            - розглядання предметів;
            - перегляд телепередач;
            - трудова діяльність.
           


Будова органу зору
Орган зору (Око) – сприймальний відділ зорового аналізатора, служить для сприймання світлових подразнень.

Системи:
1.     Допоміжні:
-         Брови (захист);
-         Повіки – шкірні складки з віями (захист);
-         Слізний апарат (очищення,  дезінфекція);
2.     Оболонки:
-         Білкова – зовнішня щільна оболонка, що складається зі сполучної тканини. Захист очей від хімічних та механічних ушкоджень.
-         Судинна – середня оболонка, має  кровоносні судини (живлення ока) і поглинає сонячні промені.
-         Сітківка – внутрішня оболонка ока, що складається з паличок (130 млн.) і колбочок (75 млн) (сприймає світло та перетворює на нервові імпульси)
3.     Оптична:
- рогівка – прозора передня частина білкової оболонки (заломлення світла)
- водяниста оболонка – прозора рідина (пропускає промені світла)
- райдужна оболонка
- зіниця – отвір у райдужній оболонці (регулює кількість світла)
- кришталик – лінза (фокусує, заломлює світло)
- склоподібне тіло.
Сприйняття світла і кольору:
Палички (родопсин – пігмент пурпурового кольору, розпадається на світлі, відновлюється в темряві)
Колбочки (йодопсин – пігмент фіолетового кольору, розпадається в темряві, відновлюється на світлі)
Це цікаво!
До 14 місяців новонароджені діти зовсім не сприймають кольори. Після цього віку вони спочатку сприймають червоний, потім – зелений, а пізніше – синій колір.
Що таке акомодація? 
Для чіткого сприйняття предметів необхідно, щоб їхнє зображення завжди фокусувалось у центрі сітківки.
Функціонально око пристосоване для розглядання віддалених предметів. Проте люди можуть чітко розрізняти предмети, розташовані на різній відстані від ока, завдяки здатності кришталика змінювати свою кривизну, а відповідно й заломлювальну силу ока. Здатність ока пристосовуватися до ясного бачення предметів, розташованих на різній відстані називають акомодацією (від лат. акомодатіо - пристосування до чогось). 
Порушення акомодаційної здатності кришталика призводить до порушення гостроти зору та виникнення короткозорості або далекозорості.

Що таке короткозорість? 
Короткозорість - відхилення від нормальної здатності оптичної системи ока заломлювати промені, яке полягає в тому, що зображення предметів, розташованих близько до очей, виникають перед сітківкою. Короткозорість буває природженою і набутою. При природженій короткозорості очне яблуко має видовжену форму, тому промені від предметів фокусуються перед сітківкою . Чітко видно предмети, розташовані на близькій відстані, а зображення віддалених предметів нечітке, розпливчасте. Набута короткозорість розвивається при збільшенні кривизни кришталика внаслідок порушення обміну речовин або гігієни зору. Існує спадкова схильність до розвитку короткозорості. Основними ж причинами набутої короткозорості є підвищене зорове навантаження, погане освітлення, нестача вітамінів в їжі, гіподинамія. Для виправлення короткозорості носять окуляри з двоввігнутими лінзами.


Схема заломлення світлових променів і корекція зору

Далекозорість - відхилення від нормальної здатності оптичної системи ока заломлювати світлові промені. У разі природженої далекозорості очне яблуко вкорочене. Тому зображення предметів, розташованих близько до очей, виникають позаду сітківки . Здебільшого далекозорість виникає з віком (набута далекозорість) унаслідок зменшення еластичності кришталика. При далекозорості потрібні окуляри з двоопуклими лінзами . Підбирає окуляри лікар-окуліст (від лат. окулюс - око). Він вимірює гостроту зору за допомогою спеціальних таблиць.
Однією з причин розвитку короткозорості є перенапруження війкових м'язів кришталика під час роботи з дуже дрібними предметами, тривалого читання при поганому освітленні, читання в транспорті. Під час читання, писання або іншої роботи предмет треба розміщувати на відстані 30-35 см від ока. Занадто яскраве освітлення дуже подразнює фоторецептори сітківки ока. Це також шкодить зору. Світло повинно бути м'яким, не сліпити очі.
Під час писання, малювання, креслення джерело світла розташовують ліворуч. Важливо, щоб було верхнє освітлення. При тривалому зоровому напруженні через кожну годину необхідно робити 10-хвилинні перерви. Слід берегти очі від травм, пилу, інфекції.
Порушення зору, пов'язане з нерівномірним заломленням світла рогівкою чи кришталиком, називають астигматизмом. У разі астигматизму зазвичай знижується гострота зору, зображення нечітке і викривлене. Астигматизм усувається за допомогою окулярів з особливими (циліндричними) скельцями.
Дальтонізм – це розлад колірного зору або часткова колірна сліпота (у жінок – 0,5 % у чоловіків – 8% ) Розділяють вроджений та набутий дальтонізм. Дальтонізм пов'язаний з відсутністю певних видів колбочок і він не лікується.
5. Закріплення вивченого .
Лабораторне дослідження: визначення акомодації ока; виявлення сліпої плями на сітківці ока  

6. Домашнє завдання Опрацювати § 42-43