четвер, 26 січня 2017 р.

План конспект уроку хімія 7 клас "Фізичні та хімічні явища"

Хімія 7 клас                   Урок №                   Дата_______
Тема: Фізичні і хімічні явища.
Мета: сформувати поняття про фізичні та хімічні явища, їх відмінності;
розглянути зовнішні ефекти, що супроводжують фізичні та хімічні явища;
розвивати логічне мислення, увагу; викликати в учнів інтерес до вивчення
предмету хімія.
Обладнання: картки із завданням, таблиця, хімічний посуд, парафін…
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.     Заповнення таблиці в зошиті
Елемент
СІ(І)
Br(I)
O(II)
S(II)
N(III)
1
K





2
Mg





3
Al





2.     Фронтальне опитування
• Як називаються процеси, що відбуваються в природі й у світі?
• Які бувають явища?
• Наведіть приклади таких явищ, що відбуваються навколо нас щодня.
• Спробуймо зрозуміти, до яких явищ їх віднести — суспільних, біологічних, фізичних, хімічних чи інших?
• А тепер пригадаймо, які явища належать до фізичних.
• Які явища належать до хімічних?
ІV.Мотивація навчальної діяльності
Повернувшись додому з уроку хімії, учень подумав: «Як же багато навколо хімічних явищ! Наприклад: а) іде тепло від батареї опалення; б) запалилася неонова реклама; в) горять іменинні свічки; г) мама “гасить” соду оцтом, готуючи тісто; д) олійна фарба висихає на повітрі; е) скисає молоко, не випите кішкою; ж) після включення комп’ютера змінюється колір екрана; з) після додавання цукру чай стає солодким; и) з відкритої пляшки “Фанти” виділяються бульбашки газу; к) на цвяхах у гаражі з’являється іржа». Допоможіть учневі розібратися, які процеси хімічні, а які фізичні. Вчитель звертає увагу учнів на тему і мету уроку.
V. Вивчення нового матеріалу
Фізичні та хімічні явища.
Явища  - це будь-які зміни, що відбуваються в світі.
Демонстрація1. Із парафінової свічки за допомогою  ножа зрізаємо декілька шматочків. Парафін кладемо в порцелянову  чашку й нагріваємо. Після розплавлений виливаємо рідкий парафін у стакан з холодною водою. Після застигання демонструємо новий шматочок парафіну учням.
- Які зміни відбулися з парафіном?
- Чи відбулося утворення нової речовини?
Таке явище належить до фізичних. Під час таких явищ змінюєть­ся форма предмета або агрегатний стан речовини, але не змінюється її склад.
Явища, під час яких речовина не перетворюється на іншу, нази­вають фізичними.
Кипіння води, поява крапель води або льоду в холодильнику, за­мерзання річок, відливання виробів із розплавленого металу, прохо­дження електричного струму в провідниках, подрібнення речовин — усе це приклади фізичних явищ.


Унаслідок перебігу фізичних явищ молекули речовин не зміню­ються, отже, не змінюються і властивості речовин.

Демонстрація 2. Запалюємо парафінову свічку. Над полум'ям пот­римаємо холодну скляну пластинку; на якій конденсується водяна пара. Пояснюємо, що газ, який утворюється, є вуглекислим.
Які зміни відбуваються з парафіном?
Чи відбулося утворення нових речовин?
Такий процес належить до хімічних.
Явища, під час яких одні речовини перетворюються на інші, на­зивають хімічними.
Горіння деревини, поява іржі на поверхні залізних виробів, про­кисання молока, пригорання їжі на сковорідці — усе це приклади
хімічних явищ.

Часто замість слів «хімічне явище» кажуть хімічний процес або хімічна реакція. Про речовини, що вступають у хімічну реакцію, го­ворять, що вони реагують або взаємодіють між собою. Ці речовини називають реагентами, або вихідними речовинами, а нові речовини, що утворюються в результаті реакції, — продуктами реакції.

У процесі перебігу хімічних явищ частинки однієї речовини перетворюються на частинки іншої, з однієї речовини утворюється інша речовина з іншими властивостями.
Підсумок 

V.   Узагальнення та систематизація знань учнів
Виконання завдань
1.   Виберіть,   які з  перелічених  явищ належать до хімічних, а які — до фізичних, та поясніть свій вибір:
а)      узимку гілля дерев вкривається памороззю;
б)      за зиму опале листя згниває;
в)      розлитий ацетон швидко випаровується;
г)       запах розлитих парфумів швидко поширюється по всій кім­наті;
д)      з часом на стінках чайника утворюється накип;
е)       у теплому місці молоко швидко скисає;
є)   у вологому повітрі бронзові пам'ятники вкриваються зеле­ним нальотом;
ж)      крапля бруду на черевику до ранку перетворюється на ко­ричневу пляму;
з)       іржавий цвях очищується від іржі наждачним папером.
2.   Наведіть три приклади хімічних реакцій, які ви спостерігали в природі або побуті
3. Заповніть таблицю. Випишіть окремо фізичні та хімічні явища з даного переліку.
Утворення хмар, прокисання молока, випаровування води, горіння деревини, плавлення цукру, замерзання води
Фізичні явища
Хімічні явища







Д/з: п.16 №9 ст.86 Навчальні проекти навибір:
1.     Хімічні явища в природному довкіллі.
2.     Хімічні явища в побуті.
3.     Використання хімічних явищ у художній творчості й народних ремеслах.
4.     Речовини і хімічні явища в літературних творах і народній творчості.


неділю, 22 січня 2017 р.

План-конспект уроку біологія 8 клас Спинний мозок. Лабораторне дослідження. Вивчення будови спинного мозку людини.

Біологія 8 клас                                                          Дата__________

Тема: Спинний мозок. Лабораторне дослідження. Вивчення будови спинного мозку людини.
Мета: продовжувати знайомити учнів з будовою ЦНС, вивчити будову  та функції спинного мозку, встанови взаємозв’язок між будовою та функціями; розвивати вміння виділяти головне в матеріалі, робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до власного організму.
Обладнання: підручник, фото, схеми, малюнки
Поняття: спинний мозок, спинномозковий канал, вставні нейрони, рефлекторна і провідникова функції спинного мозку.
Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
1.     Яку роль відіграє нервова система в організмі людини?
2.     Які клітини утворюють нервову тканину?  Які її властивості й значення? Що таке подразнення й збудження?
3.     Як передається збудження по нервовій системі?
4.     Що таке рефлекс? Які рефлекси ви знаєте?
5.     Що таке біла та сіра речовина?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Метод «Проблемного питання»
-         Що зображено на фото? Напишіть свої припущення у зошиті та проаналізуйте їх по закінченню уроку.
   


ІV. Вивчення нового матеріалу     
Розповідь учителя
Це цікаво! Загалом у спинному мозку людини налічують близько 13 млн. нейронів, з яких 97% вставні. 

Розглянути схему 1.
Будова спинного мозку (мал.141 ст.175)

 
-         Біла речовина
-         Сіра речовина
-         Спинномозковий канал
-         Руховий корінець
-         Чутливий корінець





Відділи спинного мозку: (мал.140 ст.174)

-         Шийний;
-         Грудний;
-         Поперековий;
-         Крижовий.






Які оболонки вкривають спинний мозок? (мал.142 ст.176)
1. Тверда оболонка – розташована зовні, утворена щільною волокнистою сполучною тканиною.
2.     Павутинна – утворена пухкою волокнистою сполучною тканиною.
3.     М’яка оболонка- утворена волокнистою сполучною тканиною, містить сітку кровоносних судин.

Лабораторне дослідження. Вивчення будови спинного мозку людини.

Функції спинного мозку
І. Рефлекторна (сіра речовина)
-    регуляція роботи внутрішніх органів
-         розташовані центри багатьох безумовних рефлексів
-         здійснює довільні рухи
ІІ. Провідна (біла речовина)
-         проведення імпульсів від органів до тканин
-         здійснює зв'язок між спинним та головним мозком.

Ушкодження спинного мозку
         Спинний мозок дуже чутливий до ушкоджень. На відміну від інших частин тіла він не здатний відновлюватись.
         Ушкодження може відбуватися внаслідок травми, порушень кровопостачання, стискання, пухлини, інфекції.
         Повне ушкодження спостерігається повна втрата чутливості й функцій м’язів нижче рівня ушкодження.
         Часткове частково зберігаються функції тіла нижче рівня ушкодження
          У більшості випадків при ушкодженні спинного мозку обидва боки тіла страждають однаково. Ушкодження верхніх шийних відділів спинного мозку може викликати параліч обох рук і обох ніг. Якщо ушкодження спинного мозку відбувається в нижній частині спини, це може викликати параліч обох ніг.

V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Вірю — не вірю».
1. До периферичної нервової системи належать 12 пар черепно-мозкових і 31 пара спинномозкових нервів. (+)
2. У каналі хребта розташований головний мозок. (-)
3. Відділи спинного мозку людини: шийний, грудний, поперековий, крижовий. (+)
4. Вага спинного мозку — більш ніж 50 г. (-)
5. Шийне і поперекове потовщення спинного мозку відповідають місцям виходу нервів, що ідуть до верхніх та нижніх кінцівок. (+)
6. Колінний рефлекс замикається у спинному мозку. (+)
7. Біла речовина розміщена у вигляді метелика в спинному мозку. (-)
8. Кількість сірої речовини збільшується до крижового відділу.(+)
9. Із спинного мозку виходить 35 спинномозкових нервів.(-)
10. При травмах спинного мозку не порушується його провідність.(-)
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання
1.     Опрацювати § 36 Впр. 1-3 ст. 177
2.     Додатково:  підготувати повідомлення або презентацію про відділи головного мозку.