Хімія 7 клас Урок № Дата_______
Тема: Фізичні
і хімічні явища.
Мета: сформувати
поняття про фізичні та хімічні явища, їх відмінності;
розглянути зовнішні ефекти, що
супроводжують фізичні та хімічні явища;
розвивати логічне мислення,
увагу; викликати в учнів інтерес до вивчення
предмету хімія.
Обладнання:
картки із завданням, таблиця, хімічний посуд, парафін…
Тип уроку:
засвоєння нових знань
Хід уроку
І Організаційний етап
ІІ.
Перевірка домашнього завдання
ІІІ.
Актуалізація опорних знань
1.
Заповнення таблиці в
зошиті
№
|
Елемент
|
СІ(І)
|
Br(I)
|
O(II)
|
S(II)
|
N(III)
|
1
|
K
|
|
|
|
|
|
2
|
Mg
|
|
|
|
|
|
3
|
Al
|
|
|
|
|
|
2. Фронтальне опитування
• Як називаються процеси, що
відбуваються в природі й у світі?
• Які бувають явища?
• Наведіть приклади таких явищ, що
відбуваються навколо нас щодня.
• Спробуймо зрозуміти, до яких явищ
їх віднести — суспільних, біологічних, фізичних, хімічних чи інших?
• А тепер пригадаймо, які явища
належать до фізичних.
• Які явища належать до хімічних?
ІV.Мотивація навчальної
діяльності
Повернувшись
додому з уроку хімії, учень подумав: «Як же багато навколо хімічних явищ!
Наприклад: а) іде тепло від батареї опалення; б) запалилася неонова реклама; в)
горять іменинні свічки; г) мама “гасить” соду оцтом, готуючи тісто; д) олійна
фарба висихає на повітрі; е) скисає молоко, не випите кішкою; ж) після
включення комп’ютера змінюється колір екрана; з) після додавання цукру чай стає
солодким; и) з відкритої пляшки “Фанти” виділяються бульбашки газу; к) на
цвяхах у гаражі з’являється іржа». Допоможіть учневі розібратися, які процеси
хімічні, а які фізичні. Вчитель звертає увагу учнів на тему і мету уроку.
V.
Вивчення нового матеріалу
Фізичні
та хімічні явища.
Явища - це будь-які зміни, що відбуваються в світі.
Демонстрація1.
Із парафінової свічки за допомогою ножа
зрізаємо декілька шматочків. Парафін кладемо в порцелянову чашку й нагріваємо. Після розплавлений
виливаємо рідкий парафін у стакан з холодною водою. Після застигання
демонструємо новий шматочок парафіну учням.
- Які зміни відбулися з парафіном?
- Чи відбулося утворення нової
речовини?
Таке явище
належить до фізичних. Під час таких явищ
змінюється форма предмета або агрегатний стан речовини, але не змінюється її
склад.
Явища, під час
яких речовина не перетворюється на іншу, називають фізичними.
Кипіння води,
поява крапель води або льоду в холодильнику, замерзання річок, відливання
виробів із розплавленого металу, проходження електричного струму в
провідниках, подрібнення речовин — усе це приклади фізичних явищ.
Унаслідок перебігу
фізичних явищ молекули речовин не змінюються, отже, не змінюються і
властивості речовин.
Демонстрація 2.
Запалюємо парафінову свічку. Над полум'ям потримаємо холодну скляну пластинку;
на якій конденсується водяна пара. Пояснюємо, що газ, який утворюється, є
вуглекислим.
Які зміни відбуваються з парафіном?
Чи
відбулося утворення нових речовин?
Такий процес належить до хімічних.
Такий процес належить до хімічних.
Явища, під час
яких одні речовини перетворюються на інші, називають хімічними.
Горіння деревини,
поява іржі на поверхні залізних виробів, прокисання молока, пригорання їжі на
сковорідці — усе це приклади
хімічних явищ.
Часто замість слів
«хімічне явище» кажуть хімічний процес або хімічна реакція. Про речовини, що
вступають у хімічну реакцію, говорять, що вони реагують або взаємодіють між
собою. Ці речовини називають реагентами, або вихідними речовинами, а нові
речовини, що утворюються в результаті реакції, — продуктами реакції.
У процесі перебігу
хімічних явищ частинки однієї речовини перетворюються на частинки іншої, з
однієї речовини утворюється інша речовина з іншими властивостями.
Підсумок
V. Узагальнення та систематизація знань учнів
Виконання завдань
1.
Виберіть, які з перелічених
явищ належать до хімічних, а які — до фізичних, та поясніть свій вибір:
а) узимку
гілля дерев вкривається памороззю;
б) за
зиму опале листя згниває;
в) розлитий
ацетон швидко випаровується;
г) запах
розлитих парфумів швидко поширюється по всій кімнаті;
д) з
часом на стінках чайника утворюється накип;
е) у
теплому місці молоко швидко скисає;
є)
у вологому повітрі бронзові пам'ятники вкриваються зеленим нальотом;
ж) крапля
бруду на черевику до ранку перетворюється на коричневу пляму;
з) іржавий
цвях очищується від іржі наждачним папером.
2.
Наведіть три приклади хімічних реакцій, які ви спостерігали в природі
або побуті
3. Заповніть
таблицю. Випишіть окремо фізичні та хімічні явища з даного переліку.
Утворення хмар,
прокисання молока, випаровування води, горіння деревини, плавлення цукру,
замерзання води
Фізичні явища
|
Хімічні явища
|
|
|
|
|
|
|
Д/з: п.16 №9 ст.86
Навчальні проекти навибір:
1. Хімічні явища в природному довкіллі.
2. Хімічні явища в побуті.
3. Використання хімічних явищ у художній творчості й
народних ремеслах.
4. Речовини і хімічні явища в літературних творах і народній
творчості.
Немає коментарів:
Дописати коментар