вівторок, 26 вересня 2017 р.

План - конспект уроку біологія 9 клас "Ферменти, їхня роль у клітині"

План конспект уроку

Біологія 9 клас 
Тема уроку: Ферменти, їхня роль у клітині. Лабораторне дослідження «Властивості ферментів».
Мета: сформувати  уявлення про основну функцію білків 
 ферментативну; розповісти про ферменти, їх основні властивості і принцип дії ферментів; розвивати уміння порівнювати будову та функції органічних молекул та сполук у клітинах живих організмів; уміння спостерігати, аналізувати та робити відповідні висновки; виховувати матеріалістичні погляди та уявлення про спадковий звязок живої і неживої природи на основі єдності хімічного складу. 

Основні  поняття і терміни: ферменти, активний центр, субстрат, фермент-субстратний комплекс, зниження енергії активації реакції.
Обладнання та матеріали:
 фото, схеми, лабораторне обладнання
Тип уроку:  засвоєння нових знань


Хід уроку


І. Організаційний етап
1. Привітання, перевірка готовності до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Біологічний диктант
1. Білки – це?
2. Скільки амінокислот входить до складу білка?
3. Міцність білкових молекул визначають…………..зв’язки.
4. Якою є структурна організація білків?
5. Денатурація – це процес………..?
6. Ренатурація – це процес…….?
7. Яка роль білків у життєдіяльності організмів?
8. Назвіть основні функції білків.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

Бесіда
Що ви знаєте про хімічні реакції, які відбуваються в живих організмах? Чим вони відрізняються від реакцій, що відбуваються в неживій природі?
Що ви знаєте про каталізатори, які їх властивості? Які умови необхідні для дії тих або інших каталізаторів? Що ви знаєте про біологічні каталізатори?

ІV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
1. Ферменти. Властивості, механізм дії.  
               Ферменти 
 це біологічні каталізатори, здатні прискорювати хімічні реакції в клітині в десятки тисяч разів.
Вивчає ферменти наука ензимологія.

Основні властивості ферментів:
·         Наявність активних центрів (ділянка з декількох амінокислот, до яких приєднуються молекули субстрату) мал.24 ст.42;
·         Специфічність;
·         Залежність активності від певних умов (рН,  температури, тиску, концентрації субстрату та ферментів);
·         Невитратність – прискорюють реакції, але самі при цьому не витрачаються;
·         Висока біологічна активність – для реакцій використовуються в малих кількостях;
·         Регульованість дії відбуваються під дією певних сполук (білки, катіони металів, аніони кислот)
Механізм дії ферментів.
розглянути схему мал.24 ст.42
Картинки по запросу ферменти
Класифікація ферментів за хімічним складом:
1.      Прості (однокомпонентні мають лише білкову частину) – амілаза, ліпаза, протеази;
2.      Складні (двокомпонентні, складаються з апоферменту та кофактора) – каталаза, ДНК полімераза

Серед речовин які впливають на активність ферментів. Є такі, що збільшують швидкість реакції (активатори) та такі, що гальмують її (інгібітори). Інгібітори можуть бути поділені на оборотні (реверсивні) та необоротні (ірреверсивні).
Більша частина ферментних активаторів 
 катіони ( залізо, магнезій, цинк, калій, натрій, т. інші ). На активність одних ферментів впливає концентрація солей, інші не чутливі до присутності іонів.
V.  Закріплення вивченого матеріалу
Лабораторне дослідження «Властивості ферментів» (ст.42-43)
Контрольні запитання
1. Що собою становлять ферменти? 
2. Які функції виконують ферменти? 
3. Завдяки чому ферменти здатні виконувати свої функції? 
4. Завдяки яким властивостям білків  живі
 організми  здатні сприймати подразники?
VI. Підведення підсумку уроку
Поміркуйте:
Чому без участі ферментів перебіг більшості біохімічних процесів у клітині був би неможливим?
VІI. Домашнє завдання
Вивчити матеріал підручника  § 10
Виконати завдання: №1 ст43





неділю, 24 вересня 2017 р.

Біологія 6 клас. Лабораторне дослідження №1. Будова клітини листка елодеї.




Елодея (Elodea) — рід багаторічних водних рослин родини водокрасові (Hydrocharitaceae).

Одна з представників роду, Елодея канадська, в XIX столітті була занесена до Європи. Вперше помічена в Ірландіїу 1836 році, де швидко і широко розселилася (звідси назва «водяна чума»). Те, як вона перетнула Атлантичний океан, залишилося таємницею. Розмножувалась тільки вегетативно через те, що серед занесених рослин були тільки жіночі особини.
У 1842 році була помічена біля берегів шотландії. Через 18 років після своєї появи елодея з надзвичайною швидкістю заполонила всі водойми Англії. Її стебла засмічували ставкиозерарічки і канали, чим вона завдавала великої шкоди: деякі ділянки рік стали непрохідними, заселивши канали заважала стоку дренажної води, щільні зарослі заважали рибалкам ставити сітки, риба задихалася немаючи змоги виплисти, елодея утруднювала пересування барж, відомі навіть випадки загибелі людей, які тонули, заплутавшись у її заростях.
Незабаром її почали вирощувати в ботанічних садах. Одним з найперших експонував її Берлінський ботанічний сад, а через 6 років рослина поширилась і за його межами заполоняючи ріки. Наприкінці століття елодею виявили у Франції, потім у БельгіїДаніїШвеціїРосії і Угорщині. У Росії елодея поширилася з Петербурзького ботанічного саду, де з'явилося в 1882, й поширилася на схід до озера Байкал.
Наприкінці століття елодея не тільки заселила країни Західної Європи, а й дісталася берегів Австралії і Нової Зеландії.
В Україні елодею вперше зафіксували в 1894 році в південній частині колишнього Одеського повіту (тепер Одеська область) в ставку на Великому Фонтані. В 1898 році її було знайдено і в місті Запоріжжі.
Живе повністю під водою, за винятком дрібненьких квіток, які цвітуть на поверхні води. Рослина утворює зимові бруньки, що дає змогу витримати зиму. Вона також зимує як вічнозелена рослина в помірному кліматі. Восени листкові стебла відокремлюються від материнської рослини, залишаючи корінь і інші частини рослини. Цей метод розповсюдження елодеї найважливіший в її життєвому циклі, водночас як утворення насіння теж відіграє значну роль.
Пускає довгі, сильно розгалужені стебла, які ростуть надзвичайно швидко і часто досягають довжини більше двох метрів.
Листки невеликі, ланцетні, листкорозміщення кільчасте на тонкому довгому стеблі по 3-4.
Квітки: двостатеві, чоловічі та жіночі.
Представники роду Елодея родом з Північної та Південної Америки. Представники усього роду були введені в країни ЄвропиАвстраліїАфрики та Азії. Елодея є найпоширеніша водна рослина Північної Америки.



Завдання до уроку природознавства 5 клас "Тіла навколо нас.Характеристика тіла, їх вимірювання"

Завдання. Робота з текстом
                 Прослухайте вірш Т.Шевченка та назвіть тіла живої природи, тіла неживої природи, що створені природою та руками людини.

Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнею гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.

Сім'я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає,
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає.


вівторок, 19 вересня 2017 р.

Закон "Про освіту"

Голова ВРУ підписав новий Закон «Про освіту» та подав його на підпис Президенту

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій підписав новий Закон України «Про освіту» та подав його на підпис Президенту України Петру Порошенку. Про це Андрій Парубій заявив сьогодні, 19 вересня, під час брифінгу в парламенті.
«Цей закон не лише для вчителів, викладачів, студентів та учнів, цей закон стосується кожного громадянина. Ми будуємо нову українську освіту, і зараз я підписую Закон України «Про освіту». Закон підписано, і сьогодні служба ВР передасть закон на підпис Президенту України», – зазначив Голова Верховної Ради України.
Андрій Парубій також запевнив, що народні депутати провели дуже ретельне обговорення реформи освіти.
Закон вступить у силу після підписання очільником держави та публікації в офіційному виданні.
Цей Закон – базовий, його прийняття розблоковує можливості для подальшого реформування сфери освіти, прийняття Законів «Про загальну середню освіту», «Про професійну освіту», «Про освіту дорослих», також депутати муситимуть розглянути зміни до Закону «Про вищу освіту».
Найбільше новий Закон потрібен для впровадження масштабної реформи середньої освіти Нова українська школа.
Так, відповідно до сучасних тенденцій у Європі та світі, законопроект передбачає три форми здобуття освіти: формальну (офіційне підвищення рівня освіти), неформальну (підвищення рівня поза офіційною системою підвищення кваліфікації – тренінги, гуртки, курси) та інформальну (самоосвіта).
Документ також пропонує фундаментально новий підхід до розвитку вчителя та його педагогічної свободи. Зокрема, Закон формулює такі нові засади підвищення кваліфікації вчителів:
– загальна кількість годин на підвищення кваліфікації упродовж 5 років буде не менше 150 годин. При цьому вчитель має самостійно вирішити, яку кількість годин з цього обсягу він використовуватиме для навчання щорічно.
– педагог сам вирішує, де підвищувати кваліфікацію.
– держава з коштів спеціальної освітньої субвенції, а також місцеві органи оплачують підвищення кваліфікації для вчителів, навіть якщо педагоги обирають платні курси.
Закон також стимулює педагогів оволодівати новими методиками навчання через зовнішню незалежну сертифікацію. Вчителі, що її пройшли, отримають додаткову надбавку до заробітної плати – 20%.
На зміну старій парадигмі, коли за пострадянською традицією зміст освіти визначався Міністерством, пропонується сучасна європейська модель, за якої Уряд (Міністерство) затверджуватиме стандарти освіти, а заклади освіти розроблятимуть освітні програми, що мають гарантувати виконання освітніх стандартів. У випадках, коли документ про освіту має видаватися державою, освітні програми проходитимуть акредитацію.
Місцеві органи влади позбавляться права контролювати освітній процес, у їхніх повноваженнях залишиться виключно створення відповідного освітнього середовища. При цьому на базі Державної інспекції навчальних закладів буде створено незалежний орган – Агентство забезпечення якості освіти, до повноважень якого належатимуть питання акредитації освітніх закладів (крім вищої освіти). Регіональні підрозділи Агентства, що будуть абсолютно незалежними, забезпечуватимуть фахове інспектування закладів освіти.